segregaca śmieci w duchu reUSE

Segregacja śmieci w duchu reUSE

Jakiś czas temu zauważyłam, że wspólnie z moją kochaną męską trójcą generujemy ogromną ilość śmieci. Mam tu na myśli o wiele więcej niż tylko standardowe sekcje typu: papier, plastik i szkło (o obierkach z warzyw i owoców nie wspominam, bo one akurat u nas zawsze lądują w kompoście). Chodzi mi raczej o dawno przeczytane już czasopisma, dziecięce kolorowanki, gros słoików po przetworach i zalegającą w workach na strychu odzież. Czy to wszystko nadaje się tylko do kosza?

Otóż nie! Oficjalnie wypowiadam wojnę setkom litrów wyrzucanych przeze mnie śmieci rocznie i ogłaszam wszem wobec, że postanawiam radykalnie ograniczyć mój osobisty, a także nasz rodzinny konsumpcjonizm. Jeśli całym, serduchem idziesz w to razem zemną, zobacz poniżej listę lifehacków, które zebrałam, aby Tobie i mnie ułatwić to zadanie.

Drugie życie śmieci, czyli jak wykorzystać je użytecznie i kreatywnie

Pamiętaj, że nie musisz stosować się do wszystkich moich rad jednak jeśli chcesz choć trochę ulżyć planecie, tak jak ja zresztą, zacznij od ograniczenia liczby wyrzucanych przedmiotów. Lwia cześć z wyselekcjonowanych przez Ciebie rzeczy może zyskać drugie życie, dlatego chcąc ułatwić Ci rozpoznanie, co warto ocalić i przygotowałam dla Ciebie przykładową listę rzeczy, które możesz ponownie wykorzystać (historia prawdziwa).

Jak wykorzystać słoiki po przetworach:

  1. Lampiony na świece lub tealight z zewnątrz szkło możesz pomalować lub ozdobić koronką wyciętą ze starej bluzki (inwencja twórcza leży po Twojej stronie).
  2. Pojemnik na kredki i długopisy, który Twoje dzieci mogą ozdobić wedle własnego uznania. Stary słoik w garażu sprawdzi się też jako schowek na śrubokręty i niezbędne do napraw klucze.
  3. Kuchenne pojemniki na przyprawy, sól, różne rodzaje mąk i kasz. W wersji minimalistycznej wystarczy tylko przylepić karteczkę z podpisem, co znajduje się w środku – to dla mniej zorientowanych domowników.
  4. Słoiki ozdobne, czyli różnego rodzaju dekoracyjne elementy do praktycznie wszystkich pomieszczeń znajdujących się na planie domu.
pojemniki na przyparwy
źródło: Pinterest

Co zrobić ze starych gazet?

  1. Nowatorskie dekoracje takie jak dekoracyjne ramki, doniczkowy DIY czy origami. Bardziej ambitni z ciasno zwiniętych kartek wyplatają nawet koszyki, lampy, torebki i biżuterię, która jest piękną melanżową ozdobą.
  2. Zamiennik tapety, dlaczego nie? Starannie przyklejone na jednej ze ścian szare lub kolorowe strony gazet podkreślą nowoczesny wygląd wnętrza.
  3. Sterta starych gazet spięta paskiem (również z odzysku) po przykryciu miękką poduszką idealnie sprawdzi się w salonie jako pufa lub podnóżek. W ten sam sposób można też budować ścianki.
  4. Gazety zastąpią także papier do pakowania prezentów, bukiet kwiatów, a także wycinankowe kolarze à la komiks – tę ostatnia opcje z pewnością pokochają nasze dzieciaki. 

Nienoszona odzież:

  1. Bawełniane tiszerty idealnie nadają się na ściereczki, które wykorzystasz do czyszczenia mebli, a nawet mycia okien (pamiętaj, żeby je przed pierwszym użyciem wygotować lub wyprać w minimum 900C bez detergentów lub ewentualnie z dodatkiem szarego mydła).
  2. Stare jeansy (nawet te mocno wytarte) możesz przeznaczyć na łatki i naszywki na rozdarte przez dzieci spodnie. Z wyciętych kieszeni zrobisz organizer, a kreatywne połączenie przedniej i tylnej części z nogawkami w efekcie da Ci niezłą torbę.
  3. Skrawki materiałów z różnych ubrań będą też świetną bazą do uszycia patchworkowej kapy na łóżko, a także modnych plecaków i saszetek w stylu boho.

Akurat w przypadku nienoszonych już ubrań ciekawą opcją jest też oddanie ich osobom, którym po prostu brakuje codziennej odzieży. Wiem, że brzmi to nieco banalnie, ale poza osobistym przekazaniem takiego pakunku lub wrzuceniem ubrań do oznakowanych pojemników jest jeszcze jedna bardzo wartościowa opcja. Mianowicie takie ubrania można przekazać na rzecz fundacji, która następnie zlicytuje je i uzyskane w ten sposób środki przekaże na konto swoich podopiecznych.

A może to świetna inicjatywa, żeby taką zbiórkę przeprowadzić w swojej firmie, szkole czy w gronie przyjaciół. Ja kolokwialnie mówiąc: jestem na TAK!

Krótko o śmieciach

Podsumowując temat zalegających w domu pseudo odpadów, obecnie segregacja śmieci to już standard, a przy okazji porządków mamy doskonałą szansę na wcielenie w życie zasady zero waste. Wykorzystując kilka kreatywnych pomysłów czy sieciowych lifehacków możesz dać drugą, możliwe nawet, że o wiele lepszą formę z pozoru nieprzydatnym już przedmiotom, a ekosystem z pewnością Ci się odwdzięczy.

Dodanych postów 30

Powiązane posty

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Do góry