Olejki eteryczne to skoncentrowane wyciągi z roślin. Stosowane zgodnie z zaleceniami w warunkach domowych są bezpieczne i korzystnie wpływają na zdrowie i samopoczucie domowników. Co ciekawe i praktyczne poszczególne olejki zapachowe działają dezynfekująco na powietrze w mieszkaniu. Więcej zastosowań zebrałam dla was w dzisiejszym wpisie.
Aromaterapia w domu i odpowiednie do niej olejki eteryczne
Pierwszym i podstawowym zastosowaniem olejków eterycznych jest aromaterapia. Wdychanie rozpylonego w powietrzu zapachu przyjemnie ukoi zmysły, pomoże złagodzić stres, a także wesprze walkę z bezsennością i zwiększonym napięciem nerwowym. Kluczowy jest tu dobór odpowiedniego do potrzeb aromatu. Poniżej wybrałam dla ciebie olejki eteryczne, które uwielbiam za zapach i fantastyczne właściwości.

Olejek eteryczny pomarańczowy
Działa uspokajająco, odprężająco i wspiera rozluźnienie centralnego układu nerwowego. Łagodzi objawy depresji i przesilenia. Pomaga też rozwiązać problemy z bezsennością.
Lawendowy olejek do aromaterapii
Łagodzi skurcze mięśni spowodowane stresem, wspiera rozluźnienie ciała i łagodnie koi zmysły. Zawarte w olejku flawonoidy mają też korzystny wpływ na odporność.
Olejek cedrowy (z cedru wirginijskiego)
Wspiera utrzymanie równowagi emocjonalnej. Łagodnie wprowadza ciało i umysł w stan relaksu, a także odprężenia. Idealny towarzysz wypoczynku po intensywnym dniu.

Jak rozpylić olejek eteryczny w powietrzu? Najprostszą metodą jest dodanie kilku kropel do ciepłej wody. Wraz z parą zapach rozniesie się po mieszkaniu. Ci, którzy bardzo często korzystają z olejków, wygodniejszy będzie zakup dyfuzora lub nawilżacza powietrza.
Olejki do inhalacji tradycyjnej i w nebulizatorach
Naturalne olejki eteryczne znane są również ze swoich prozdrowotnych właściwości. Łagodząc problemy z zatokami, a także takie objawy przeziębienia jak ból gardła, katar czy kaszel wspierają organizm w szybszym powrocie do zdrowia. Ważne jest, żeby wybrany do inhalacji preparat był w 100% naturalny, szczególnie jeśli ma służyć również dzieciom.
Jaki olejek do inhalacji sprawdzi się na poszczególne dolegliwości? Sprawdź poniżej:
- zatkane zatoki – olejek eukaliptusowy, olejek złodziei (inna nazwa to olejek chytrych kupców).
- olejki na kaszel – kamforowy, anyżowy, cytrynowy.
- katar – olejek herbaciany, miętowy, eukaliptusowy, goździkowy, cynamonowy.
- ból gardła – olejek eteryczny z drzewa herbacianego, rumianku, lawendy, olejek rzymski.
- oskrzela – tymiankowy, cynamonowy, sosnowy, eukaliptusowy, anyżowy.
- alergie – olejek z geranium, z mięty, lawendy lub cytryny.

Olejki zapachowe do domu
Przyjemna woń, jaką wyróżniają się olejki eteryczne, stosowana jest także perfumy dla naszego domu. W tej roli świetnie sprawdzą się wszystkie zapachy do aromaterapii. Wybierając zapach do mieszkania, zdecydujmy się na ten, który po prostu nam się podoba. Niewielka ilość rozpylona na dużej powierzchni przyjemnie otuli wnętrze i jego mieszkańców, co więcej zapach nie zmęczy nas swoją intensywnością.
Olejki zapachowe energetyzujące i łagodzące stres:
- różany, jaśminowy, bergamutkowy, olejek z geranium lub neroli.
Olejki rozgrzewające i poprawiające nastrój:
- sosnowy, jodłowy, goździkowy, olejek eteryczny waniliowy.
Olejki eteryczne o świeżym pobudzającym zapachu:
- cytrynowy, grejpfrutowy, miętowy, z rozmarynu, eukaliptusowy, lawendowy.
Naturalne olejki eteryczne na długie jesienne wieczory:
- olejek z mirry, piżmowy, paczulowy.
