Mały salon – 5 rozwiązań oszczędzających przestrzeń

Każdy, kto choć raz w życiu borykał się z problemami dostarczanymi przez niewystarczającą przestrzeń, wie, jak trudne są one do rozwiązania. Choć w sieci roi się od pomysłowych rozwiązań i wartościowych podpowiedzi, tak naprawdę trudno jest zdecydować, co najlepiej sprawdzi się w naszym mieszkaniu.

Zainspirowana ostatnią walką z dopasowanie regału przygotowałam dla was przegląd 5 rozwiązań, które sprawiają, że mały salon zyskuje na funkcjonalności. Co więcej, optycznie zwiększy swoja przestrzeń.

Wielofunkcyjna szafa do małego salonu

Jednym z moich ulubionych punktów na liście wielofunkcyjnych mebli są szafy do małego salonu. Poza spełnianiem swojej podstawowej funkcji, jaką jest przechowywanie, mają w sobie coś więcej. Często jest to wydzielone miejsce na telewizor, co eliminuje potrzebę kupowania meblościanki lub szafki RTV.

szafa do małego salonu
Wielofunkcyjna szafa do małego salonu

Mnie do gustu szczególnie przypadają te modele łączone z toaletką. Taka mała kobieca słabość 😉

Mały salon w bloku ze stołem

Kawalerka rzadko bywa miejsce spotkań w szerszym gronie. Niestety nie zmieści się tu stół dla 12 osób, raczej nie zorganizujemy tu też świątecznej kolacji dla całej rodziny. Jednak nawet bardzo mały salon w bloku możemy wyposażyć w stół składany na ścianę. Złożony wyglądem przypomina szafkę wiszącą, natomiast po rozłożeniu usiądzie przy nim między 4 a 5 osób.

stół składany na ścianę w małym salonie
Stół do małego salonu w bloku

Co ważne taki model stołu nie zajmuje miejsca na podłodze, zostawiają nam tym samym przestrzeń do swobodnego życia.

Biurko w małym salonie

Dla zapracowanych mały salon zmienia się także w domowe biuro lub codzienną przestrzeń do pracy. Okrojonych rozmiarów przestrzeń, tak jak to jest w moim przypadku, nie pozostawia złudzeń. Tutaj nie zmieści się przestronne biurko, nie ma też mowy o dekoracyjnych regałach na dokumenty, książki i potrzebne do pracy przybory.

Biurko do wnęki w małym salonie
Biurko do wnęki w małym salonie

Na takie potrzeby przydaje się mebel łączący blat roboczy z półkami. Najlepiej, kiedy można go jeszcze zamontować we wnęce lub przy skrawku ściany pomiędzy oknami.

Jak urządzić mały salon? Mobilny stolik kawowy

Aranżacja salonu, nawet tego z kategorii miniaturowych pomieszczeń, zawsze skorzysta z powiększających przestrzeń właściwości szkła. Transparentne krzesła, szklane stoły i ścianki działowe – tę plejadę wszyscy już bardzo dobrze znamy. Dołączyłam do niej również stolik kawowy.

stolik kawowy do małego salonu
Stolik kawowy ze szklanym blatem

Za ciekawy i bardzo praktyczny uważam model na kółkach. Mobilność dobrze sprawdza się w małym salonie, w którym podczas przygotowywania miejsca do spania, meble zmieniają swoje położenie.

Sypialnia w małym salonie – inspirujące pomysły

Ostatnia pozycje na liście oszczędzających przestrzeń rozwiązań zajmuje półkotapczan. To moje ostatnie odkrycie, bo przyznam uczciwie, że tego typu meble dawno odeszły już do lamusa. Umieściłam, go na ostatnim miejscu, bo nie jest on stricte powiązany z salonem. Jednak domyślam się, że małe mieszkania często łączą funkcje sypialni z salonem.   

Półkotapczan do małego salonu
Sypialni w salonie – praktyczny półkotapczan

Pamiętajmy, że kluczową zasadą urządzania niewielkich rozmiarów salonu jest ograniczenie patologicznego zbieractwa. Nadmiar rzeczy przytoczy wnętrze i sprawi, że mały salon będzie wyglądał na jeszcze mniejszy, niż jest w rzeczywistości. Zastanawiasz się, od czego zacząć odgruzowywanie mieszkania? Zajrzyj do wpisu: Zoom na wiosenne porządki w stylu eco. Przygotowałam tam dla Ciebie kilka wskazówek.

Dodanych postów 30

Powiązane posty

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Do góry