ferie zimowe

Ferie zimowe 2021 – co robić w domu?

W ferie przekierowanie uwagi najmłodszych z konsoli na inne aktywności nie należy do prostych zadań. Doskonale zdają sobie z tego sprawę rodzice, którzy na tym polu już próbowali wojować. Trudne nie jest jednak synonimem słowa niemożliwe i przy odrobinie sprytu, w tegoroczne ferie zimowe uda nam się ten cel osiągnąć.

Jak się do tego zabrać, kiedy piętrzące się obostrzenia odbierały nam najatrakcyjniejsze argumenty?  

Jest na to co najmniej kilka sposobów!

Coś, na co nigdy dotąd nie wystarczało czasu

Ferie zimowe, podobnie jak przerwa świąteczna to kapitalny moment na realizacje odkładanych planów, marzeń i pasji. Mała burza mózgów przeprowadzona wspólnie z dziećmi pozwoli nam wyłuskać te rzeczy, które zawsze chcieliśmy zrobić, ale jakoś nie udało nam się znaleźć na to czasu.

Pomysły na zabawy dla dzieci w domu:

  • wspólne gotowanie, pieczenie ciastek i przygotowywanie zdrowych deserów. Dzieci kochają też przygotowywanie domowej pizzy,
  • gry planszowe (tu polecam kultowy już Catan, Wsiąść do pociągu i grę Kolejka – koniecznie z dodatkiem Ogonek😉),
  • zabawy plastyczne z użyciem kredek, farb lub flamastrów.
dzieci przygotowujące jedzenie

Pamiętajmy, że w całym tym zamieszaniu najcenniejszym będzie czas, w którym nasza uwaga w 100% poświęcona będzie dziecku. W ferie 2021, tak jak zawsze możemy podsunąć dziecku ciekawą książkę albo komiks. Jednak nic nie zastąpi słodkich chwil spędzonych na wspólnym czytaniu.

Kręcimy film pt.: „Dzień z życia naszej rodziny”

Planem filmowym będzie oczywiście nasze mieszkanie, a grono aktorów to członkowie rodziny. Pamiętajcie, że nie każdy musi zagrać siebie. Ciekawiej będzie, jeśli wylosujemy postaci. Dzieci uwielbiają naśladować innych, dlatego w tym przypadku dobra zabawa jest gwarantowana.

Charakteryzacja, kostiumy i ćwiczenie roli, tak upłynie nam pierwszy dzień zdjęciowy. W kwestii scenariusza możemy iść na żywioł lub przygotować sobie wcześniej poszczególne sceny. Mama o poranku lub podczas przygotowywania śniadania, tato w trakcie prac w garażu lub porządkujący ogród dziadkowie. To tylko kilka propozycji scen, które z radością odegrają nasze dzieci.

Ferie zimowe 2021 – dobry czas na poznanie historii rodzinnych

Zaangażowanie rodzica we wspólne zabawy w ferie spodoba się szczególnie młodszym dzieciom, dla nastolatków atrakcyjniejsze okaże się przeglądanie starych albumów ze zdjęciami i rodzinnych pamiątek. Warto poznać korzenie rodzinne, a dojrzewająca młodzież zdaję się być tym szczególnie zainteresowana.

Historie przedmiotów nabiorą barw, kiedy w ich opowiadanie zaangażujemy najstarszych członków naszych rodzin. Szeroką wiedzą i znajomością faktów zainteresują młodzież i zainspirują do odkrywania rodzinnych tajemnic.  

młoda dziewczyna robiąca notatki

Ciekawą opcją porządkowania wiadomości o swoich przodkach jest też wspólne przygotowanie drzewa genealogicznego. Możemy zacząć budować je od podstaw lub skorzystać z tego co już wcześniej udało się komuś z dalszych krewnych. W każdej rodzinie znajdzie się osoba, która kiedyś próbowała odkryć jak najstarsze karty historii.

Ferie zimowe to też świetna wyjściowa do odświeżenia kontaktów z dawno niespotkana już ciotką lub wujostwem. Jeden telefon lub konferencja online pomoże nam rozwikłać wiele zagadek.

Dodanych postów 30

Powiązane posty

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Do góry