Choć zabrzmi to brutalnie, nowoczesny lifestyle dyktuje nam zdecydowanie konsumpcyjne warunki. Mając świadomość, że niesie to za sobą niszczące konsekwencje, koniecznie trzeba zatrzymać się na chwilę w tym pędzie. Już niedługo może się okazać, że rozglądając się wokół, nagle zauważysz, że stoisz po kolana zasypany plastikowymi śmieciami.
Co więc zrobić i jak żyć bardziej eco bez wyrzeczeń wymagających kompletnej zmiany stylu życia? Poznaj złote rady, które pomogły mi ograniczyć zużycie plastiku i wody.
Od czego zacząć bycie eco?
Szklana butelka na wodę filtrowaną to już niemal obowiązek. Taka drobna zmiana nawet w przypadku niewielkiej grupy osób rocznie, usuwa ze środowiska dziesiątki kilogramów plastikowych opakowań. Sceptycy pewnie wtrącą, że w znikomym promilu wpłynie to na fatalną sytuację mórz i oceanów. W tej sprawie muszę przyznać im rację. Domyślam się, że ryby i inne stworzenia zamieszkujące podwodne głębiny, nie od razu odczują poprawę warunków życia.

Optymistycznie patrząc na tę sytuację z pewnością pomogłaby globalna zmiany nawyków. Wyobraźmy sobie, że połowa ludzkości z dnia na dzień podejmuje wyzwanie życia bez plastiku. Nagle okazałoby się, że w przeciągu doby produkujemy blisko 4 miliardy mniej plastikowych butelek. Spora różnica, prawda?
Eco lifestyle – wiedza w pigułce
Niestety na polu eco lifestyle mamy jeszcze dużo do zrobienia. Otuchy dodaje tu myśl, że świadomość ekologiczna przeciętnego Kowalskiego rośnie i zmieniają się też jego nawyki. Właśnie w ten sposób, małymi krokami, zmierzamy w dobrym kierunku.
Zastanawiasz się, co możemy jeszcze zrobić, by przybliżyć się do realizacji tego celu? Poniżej zamieściłam dla Ciebie krótką mini listę podstawowych nawyków, wspierających odpowiedzialny eco lifestyle:
- wielorazowe woreczki śniadaniowe, które można myć w zmywarce (zamienniki foliowych jednorazówek),
- plastikowe reklamówki zastąp torbą wielokrotnego użytku,
- warzywa i owoce, przed warzeniem w sklepie, spakuj w woreczki uszyte z firanki (tzw. sustainable bags),
- styropianowe kubki do kawy na wynos zamień na kubek termiczny lub własną filiżankę,
- jednorazowego użytku sztućce zamień na te wykonane z materiałów nadających się do recyklingu (drewno, papier, kukurydza),
- zmywarka zużyje o połowę energii mniej niż ręczne mycie naczyń, pozwoli też oszczędzić 1/6 wody,
- dobry olej kokosowy zamiast setek maści i kremów. Przy okazji skorzystasz też z jego właściwości nawilżających i antybakteryjnych)
- szklane lunchboxy i pojemniki do przechowywania żywności zamiast zestawu: plastikowa miska + folia spożywcza,
- garnki emaliowane zamiast elektrycznych multicookerów i aluminiowych trucicieli.

W kwestii garnków dodam jeszcze kilka słów, bo domyślam się, że nie wszyscy o tym wiedzą. Emalia jako jedna z nielicznych nie reaguje z jedzeniem, co umożliwia przechowywanie ugotowanych potraw w lodówce. Niestety nie nadają się do tego naczynia aluminiowe i ze stali nierdzewnej.
Styl życia zero waste w praktyce
Jeszcze jeden ważny w kwestii eco lifestyle faktor to ponowne wykorzystanie tzw. śmieci. Mam tu na myśli stare gazety, nienoszoną już odzież czy zalegające w piwnicy słoiki. Szerzej pisałam o tym we wpisie: „Segregacja śmieci w duchu reUSE”. Podałam wam tam okazałą i różnorodną listę pomysłów na to, jak z pożytkiem wykorzystać wszystkie te szpargały.
Dziś chciałabym wspomnieć o tej sprawie z nieco innej strony. Mianowicie chodzi mi o ruchy Zero Waste, czyli osiedlowe fora wymiany rzeczy. Zasada działania takich społeczności jest dość prosta. Załóżmy, że robiłam porządki i znalazłam kupon zbędnego materiału. Zalegał mi od dawna i nie miałam pomysłu na jego wykorzystanie. W takiej sytuacji daję znać na forum, że chętnie go wymienię. W zamian przyda mi się stare drewniane krzesło do odnowienia mały stoliczek na balkon.
Uważam, że to świetna inicjatywa warta przeflancowania również do innych miast i wiosek. Choć jako mieszkanka drugiego z wymienionych obszarów mam wrażenie, że akurat tutaj całkiem dobrze to działa. Przyczyną może być mniejsza anonimowość wśród sąsiadów, co wspiera budowanie relacji, wymianę przedmiotów i usług.