eco lifestyle

Eco lifestyle, czyli detoks od plastiku

Choć zabrzmi to brutalnie, nowoczesny lifestyle dyktuje nam zdecydowanie konsumpcyjne warunki. Mając świadomość, że niesie to za sobą niszczące konsekwencje, koniecznie trzeba zatrzymać się na chwilę w tym pędzie. Już niedługo może się okazać, że rozglądając się wokół, nagle zauważysz, że stoisz po kolana zasypany plastikowymi śmieciami.
Co więc zrobić i jak żyć bardziej eco bez wyrzeczeń wymagających kompletnej zmiany stylu życia? Poznaj złote rady, które pomogły mi ograniczyć zużycie plastiku i wody.

Od czego zacząć bycie eco?

Szklana butelka na wodę filtrowaną to już niemal obowiązek. Taka drobna zmiana nawet w przypadku niewielkiej grupy osób rocznie, usuwa ze środowiska dziesiątki kilogramów plastikowych opakowań. Sceptycy pewnie wtrącą, że w znikomym promilu wpłynie to na fatalną sytuację mórz i oceanów. W tej sprawie muszę przyznać im rację. Domyślam się, że ryby i inne stworzenia zamieszkujące podwodne głębiny, nie od razu odczują poprawę warunków życia.

szklana butelka z wodą

Optymistycznie patrząc na tę sytuację z pewnością pomogłaby globalna zmiany nawyków. Wyobraźmy sobie, że połowa ludzkości z dnia na dzień podejmuje wyzwanie życia bez plastiku. Nagle okazałoby się, że w przeciągu doby produkujemy blisko 4 miliardy mniej plastikowych butelek. Spora różnica, prawda?

Eco lifestyle – wiedza w pigułce

Niestety na polu eco lifestyle mamy jeszcze dużo do zrobienia. Otuchy dodaje tu myśl, że świadomość ekologiczna przeciętnego Kowalskiego rośnie i zmieniają się też jego nawyki. Właśnie w ten sposób, małymi krokami, zmierzamy w dobrym kierunku.

Zastanawiasz się, co możemy jeszcze zrobić, by przybliżyć się do realizacji tego celu? Poniżej zamieściłam dla Ciebie krótką mini listę podstawowych nawyków, wspierających odpowiedzialny eco lifestyle:

  • wielorazowe woreczki śniadaniowe, które można myć w zmywarce (zamienniki foliowych jednorazówek),
  • plastikowe reklamówki zastąp torbą wielokrotnego użytku,
  • warzywa i owoce, przed warzeniem w sklepie, spakuj w woreczki uszyte z firanki (tzw. sustainable bags),
  • styropianowe kubki do kawy na wynos zamień na kubek termiczny lub własną filiżankę,
  • jednorazowego użytku sztućce zamień na te wykonane z materiałów nadających się do recyklingu (drewno, papier, kukurydza),
  • zmywarka zużyje o połowę energii mniej niż ręczne mycie naczyń, pozwoli też oszczędzić 1/6 wody,
  • dobry olej kokosowy zamiast setek maści i kremów. Przy okazji skorzystasz też z jego właściwości nawilżających i antybakteryjnych)
  • szklane lunchboxy i pojemniki do przechowywania żywności zamiast zestawu: plastikowa miska + folia spożywcza,
  • garnki emaliowane zamiast elektrycznych multicookerów i aluminiowych trucicieli.
sztućce jednorazowe ekologiczne

W kwestii garnków dodam jeszcze kilka słów, bo domyślam się, że nie wszyscy o tym wiedzą. Emalia jako jedna z nielicznych nie reaguje z jedzeniem, co umożliwia przechowywanie ugotowanych potraw w lodówce. Niestety nie nadają się do tego naczynia aluminiowe i ze stali nierdzewnej.

Styl życia zero waste w praktyce

Jeszcze jeden ważny w kwestii eco lifestyle faktor to ponowne wykorzystanie tzw. śmieci. Mam tu na myśli stare gazety, nienoszoną już odzież czy zalegające w piwnicy słoiki. Szerzej pisałam o tym we wpisie: „Segregacja śmieci w duchu reUSE”. Podałam wam tam okazałą i różnorodną listę pomysłów na to, jak z pożytkiem wykorzystać wszystkie te szpargały.   

Dziś chciałabym wspomnieć o tej sprawie z nieco innej strony. Mianowicie chodzi mi o ruchy Zero Waste, czyli osiedlowe fora wymiany rzeczy. Zasada działania takich społeczności jest dość prosta. Załóżmy, że robiłam porządki i znalazłam kupon zbędnego materiału. Zalegał mi od dawna i nie miałam pomysłu na jego wykorzystanie. W takiej sytuacji daję znać na forum, że chętnie go wymienię. W zamian przyda mi się stare drewniane krzesło do odnowienia mały stoliczek na balkon.

Uważam, że to świetna inicjatywa warta przeflancowania również do innych miast i wiosek. Choć jako mieszkanka drugiego z wymienionych obszarów mam wrażenie, że akurat tutaj całkiem dobrze to działa. Przyczyną może być mniejsza anonimowość wśród sąsiadów, co wspiera budowanie relacji, wymianę przedmiotów i usług.

Dodanych postów 30

Powiązane posty

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Do góry