Czas baranka z masła, rzeżuchy i malowanych jajek już za pasem, więc można pomyśleć o przygotowaniu mieszkania na celebracje tych najświeższych moim zdaniem świąt, czyli wiosennej Wielkiejnocy.
Co prawda, unoszący się w powietrzu zapach piaskowej babki zrobi robotę, ale warto zadbać również o parę bibelotów, które wizualnie zaznaczą ten świąteczny czas w naszej pamięci. Broń boże – nie przesadzajmy (chyba że ktoś kocha się w sezonowych dekoracjach). Skromnie i elegancko – to motto towarzyszyć nam będzie przez dzisiejszą listę wielkanocnych dekoracji.
Pisanki, kraszanki, wyklejanki. Najpopularniejsze ozdoby wielkanocne
Na początek odrobina klasyki, czyli malowane jajka. W pewien sposób są symbolem świąt i elementem, bez którego raczej trudno sobie je wyobrazić. Ci z nas, którzy tradycyjnie święcą pokarmy, mają je w swoich koszyczkach. Z kolei ci, którzy od tego stronią, dla przyjemności dekorują nimi swoje mieszkania.

Co mamy do wyboru? Poniżej spis najpopularniejszych rodzajów ozdobnych jajek:
- pisanki – klasyk pomalowany czym popadnie, jednak mając na uwadze, że te jajka będą zjedzone warto wyselekcjonować użyte do ich ozdabiania artykuły,
- kraszanki – jajka farbowane barwnikami naturalnymi typu: skórki cebuli, kora dębu, sok z buraka,
- oklejanki – tradycyjnie ozdobione sitowiem czy płatkami bzu, obecnie w ruch częściej idzie papier kolorowy,
- drapanki – wzór można wydobyć ostrym narzędziem np. żyletką, przydadzą się też długie paznokcie,
- ażurki – wydmuszki ozdobione poprzez misternie nawiercanie małych otworów w skorupce.
Masz już pomysł na tegoroczne ozdoby wielkanocne DIY? Przygotowanie pisanek razem z rodziną zapewni ci spory fan. A co tam, niech dzieciaki też się zaangażują i przygotują coś od siebie. Taka akcja grozi bałaganem, ale ten wspólny czas zbuduje świetne wspomnienia, które zostaną z wami na całe życie.
PS: Te nieco bardziej wyrośnięte, lekko łysiejące bobasy z brodą też znajda tu pole do popisu dla swoich manualnych zdolności. Święta to również czas wyrozumiałości, więc dajmy im szansę 😉
Proste dekoracje na stół wielkanocny
Rzeżucha, pszenica i gałązka z pisankowymi bombkami. Tak w wielkim skrócie podsumować można must have świątecznego stołu. Nasz domowy stół do śniadania dekorujemy też mchem. Żywo zielony kolor pięknie odbija się na śnieżnobiałym obrusie, a tak na poważnie to jedna z najwdzięczniejszych roślin do układania w stroiku.

Zazwyczaj wybieram jeden z podstawków pod świece (znasz mnie, nie lubię mnożyć przedmiotów w szafkach, dlatego niektóre często zmieniają swoje zastosowanie) i układam na nim przyniesiony z działki mech. W naturze znajdziesz go w parku lub lesie. Wybierając dla siebie kępkę, uważaj tylko na Płonnik on jest pod ścisłą ochroną.
Najbardziej lubię taki naturalny mech zostawić bez dodatkowych dekorów. Jeśli masz skorupki od białych jajek lub jakiegoś kurczaczka, jak najbardziej możesz ułożyć je na wierzchu. Inwencja należy do Ciebie!
Extra tip: Podlewane od czasu do czasu ozdoby wielkanocne z mchu, upiększą mieszkanie o wiele dłużej niż tylko tych kilka dni świąt.
Sposób na świąteczny nastrój w dobie lock downu
Żonkile, hiacynty i konwalie. Kwiaty, kwiaty, kwiaty wszędzie! Świeżość i jaskrawe kolory, a do tego obłędny zapach. To właśnie jest zamiennik bożonarodzeniowego zapachu igliwia.
Buduje atmosferę, orzeźwia i sprawia, że więcej nam się chce. Magia działa nawet w deszczowe i chłodne dni. Wypróbuj i przekonaj się sama!

Jak zrobić ozdoby wielkanocne z kwiatów?
W świątecznych stroikach dobrze sprawdzą się rośliny cebulowe. Poza wymieniona we wstępnie wielką trójką sięgnij również po tulipany, narcyzy i szafirki. Zapach takiej kompozycji będzie obłędny! Co więcej, kolorystycznie wszystko dobrze ze sobą zagra. Najprostszą metodą jest ułożenie wybranych kwiatów w wazonie. Bardziej zaawansowane osoby mogą pokusić się o stroik na gąbce florystycznej.
Układając bukiet, pamiętaj, że barwy Świąt Wielkanocnych oscylują wokół bieli i żółci. Jak pewnie się domyślasz, nie jest to przypadek, bo te właśnie kolory symbolizują czystość, niewinność i nowy początek. Akcentują też radość, która w tym wyjątkowym czasie daje się wyraźnie zauważyć w naszych domach.